Zatím nejúplnější přehlídku filmových záznamů o působení amerických jednotek za západě, jihozápadě a jihu Čech nazvanou „Co viděly americké kamery v Čechách“ uvedla Česká televize na podzim 2010 a zimě 2011 v rámci cyklu „Hledání ztraceného času“.
Deset dílů přibližuje různé události z období mezi 5. květnem a 18. srpnem 1945, které v Plzni, Protivíně, Rokycanech, Karlových Varech, Chebu, Lokti, Sušici, Volarech a mnoha dalších městech a místech natočili kameramani jednotek U. S. Army Signal Corps.
Unikátní dokumentární záběry z osvobozování západních Čech americkou armádou na konci 2. světové války skrývaly depozitáře Amerického národního archívu (NARA) ve Washingtonu. Záběry, které natočili kameramani Graham, Leiter, Lambert, Butterfield, Snowden a nejméně desítka dalších, se v České republice promítaly poprvé v roce 2005.
Filmové záznamy přivezl tehdy William T. Murphy, kterého v rámci příprav oslav 60. výročí osvobození oslovilo Velvyslanectví USA v Praze. Murphy působil jako vedoucí oddělení dokumentárních filmů NARA a vyhledal filmové záběry do té doby u nás úplně neznámé. Další filmy dohledal ve spolupráci s českým filmovým historikem Karlem Čáslavským.
„Více než rok však trvalo, než byly odpovídajícím způsobem popsány a uvedeny do reálného kontextu, protože Američané se o to sice pokusili, ale protože neznali prostředí, často chybovali. Zástupy zajatých Němců a některé nápisy je totiž často vedly k přesvědčení, že se nacházejí v Německu,“ přibližuje obtíže při identifikaci jednotlivých snímků Karel Čáslavský, který filmový materiál zpracoval pro Českou televizi.
„Pohled českých a amerických kameramanů na konec války v Čechách je odlišný. Čeští kameramani jsou fascinováni povstáním a pak osvobozením, ale Američané mají jiné hlavní téma. Zajímají je hlavně Němci. Je to celkem pochopitelné, protože kvůli Němcům Američané do Evropy i do Čech přišli a kvůli nim riskovali i své životy. Ve chvíli, kdy došli až na konec cesty, chtějí si odvézt domů snímky, které jim budou navždy připomínat velké vítězství, “ vysvětluje filmový historik Karel Čáslavský.
Na projektu spolupracovalo i tiskové oddělení Velvyslanectví USA.
Přehled dílů:
1. díl — Osvobození Sušice 6. května 1945
2. díl — Vstup Američanů do Havlovic 5. května 1945 a dále osvobození Křimic a Plzně 6. května 1945
5. díl — Loket, Krásno, Sokolov
6. díl — Osvobození Karlových Varů a okolí 9.—11. května 1945, odchod Němců, separační tábory
8. díl — konec války v Rokycanech, setkání Rusů a Američanů na strakonické silnici
10. díl — Podíváme se za demarkační linii, do Prahy, Velichovky a Hradce Králové