Americké jednotky překročily české hranice poprvé ve středu 18. dubna v 9:55 hodin. Průzkumná četa 358. pluku 90. pěší divize (90th Infantry Div.) XII. Sboru Třetí armády vstoupila na české území v místě zvaném Kočičí hlava. Krátce před polednem téhož dne dorazila předsunutá hlídka do města Hranice (Rossbach).
Představitelé města, jehož obyvatelé byli převážně německé národnosti, byli vyzváni, aby zajistili odzbrojení a vyvěsili bílé prapory na znamení kapitulace ve 14 hodin. Němci výzvy neuposlechli, a tak Američané po uplynutí lhůty zahájili dělostřeleckou palbu, při níž byla poškozena textilní továrna a čtyři lidé zemřeli. Po této údálosti byla v oknech vyvěšena bílá prostěradla a americká armáda mohla postupovat bez odporu dále a ve 14.30 obsadila první město na českém území — Hranice u Aše. Jako první vstoupil na naše území zpravodajský důstojník poručík Merril B. Rudes.
Novina, že 358. pěší prapor přešel hranici, se rozšířila jako oheň. Spolu s ním vstoupil do Čech také druhý a třetí prapor s plukovní tajnou službou a průzkumnou četou. Tyto základní oddíly byly součástí první Západní Aliance, která přešla Německo od jedné hranice k druhé.
Jejich postup zpomalil do krajnosti drsný zalesněný terén Thuringenwaldského lesa. Volksturm, špatně vyzbrojení vojáci, zablokovali cesty a zpomalovali americké vojáky v postupu. 15. dubna se pluk zastavil v Hofu, velkém městě poblíž české hranice, kde se setkal s houževnatým odporem ze strany oddílů SS a zbývajícího Wermachtu. V následujících dnech pluk obcházel hranice Československa, aby je zase na jihu překročil a nepřetržitě postupoval do Československého vnitrozemí směrem k městu Sušice.
Zatím nastaly veliké události. Berlín byl dobyt Rusy, americká vojska si podala ruce s Rusy na několika místech a spojenecké jednotky v jižním Německu prošly skrz Brennerský průsmyk a navázaly kontakt s našimi vojsky v Itálii. Německý odpor byl zničen — přicházel brzký konec.
Ve Flossenbergu pluk 23. dubna osvobodil koncentrační tábor s kapacitou tisíc vězňů, a tím ukončil utpení hladovějících a nemocných Poláků, Rusů a Francouzů.
Válečný konec
V poledne 8. května, byl pro americké prapory vydán rozkaz zůstat stát a přestat s ofenzivní činností. Válka skončila pro pluk uvnitř v Československa a blízko Rudé armády. Jednotka přišla do kontaktu s Rusy v dalších několika dnech a dostala těžký úkol uzavřít bloudění vojáků poražené německé armády.
Válečný příběh 90. pěší divize skončil tady, byla to tvrdá válečná výprava. Vojáci prošli pět zemí; Francii, Lucembursko, Belgii, Německo a nakonec území tehdejšího Československa. 358. pěší divize uskutečnila své heslo „PERAGIMUS“ – symbol dokončení. A tak, dostala právo, vyprávět tento válečný příběh o mužích na bojové výpravě, a zvláště o těch, kdo položili svůj život, nebo mají dodnes bolesti ze starých válečných zranění, jen aby dokončili svou práci.
Další informace:
Zdroj: Hranice u Aše a Frank Nykl