Jak se cítí malý romský žák, když začne chodit do “bílé” třídy, jaké má doma zázemí a motivaci, aby se vzdělával? A nebo může si každý muslim přečíst, co je psáno v Koránu?
Tyto a mnoho dalších otázek pokládali studenti píseckého gymnázia hostům dvou debat, které ve škole proběhly koncem roku 2012 v rámci projektu „Rozmanitostí proti předsudkům“. Stovka gymnazistů před diskusemi shlédla dva dokumentární filmy pojednávající o životě a starostech teenagerů v romské a muslimské komunitě, které vznikly ve stejném projektu financovaném z fondu AEIF.
Dopoledním pásmem provázela Tereza Engelová, režisérka filmu „Rihla,“ která si jako hosty pozvala jeho protagonisty Suhroba Muhammada Younise a českou konvertitku Nikolu Sagapovou. Velmi osobním a zasvěceným pohledem pak studenty zaujala Renata Sarkoziová, asistentka pro romské žáky na ZŚ TGM, která společně s ředitelem písecké Diakonie Petrem Hladíkem, přijala pozvání do debaty k problematice vzdělávání Romů.
Kolem 150 studentů středních škol se zúčastnilo také dvou debat, které k tématu muslimů v Čechách proběhly v benešovském Muzeu umění a designu.
Více: Projekt „Rozmanitostí proti předsudkům“ je fiancován grantem z fondu AEIF spravovaného ministerstvem zahraničí USA pro účastníky výměnných programů na různá globální témata, která se řeší na místní, národní a mezinárodní úrovni. Finance získalo dohromady 38 týmů z celkových 683 nabídek, z nichž 137 postoupilo do užšího kola. Výběr byl mimo jiné založen na doporučení specialistů, spolupráci s americkými velvyslanectvími, hlasování bývalých absolventů programů ministerstva zahraničí USA a poroty ministerstva.