9. ledna 2014 vyrazila česká expedice na stanici J. G. Mendla, kterou provozuje Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Jejím správcem je Pavel Kapler, který se v roce 2010 zúčastnil amerického grantového programu IVLP programu na téma ochrana životního prostředí.
Čeští vědci budou pokračovat v projektech, na kterých začali pracovat v předchozích letech – například zkoumání lokálních klimatických podmínek, měření rychlosti ústupu ledovců nebo rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy. Na programu mají i zkoumání vlivu a modelace UV záření, které k povrchu Země proniká během každoročního úbytku stratosférického ozónu nad Antarktidou. Vědci se zde zaměřují také na reakci vegetace na měnící se klimatické podmínky, biodiverzitu mikroorganismů a parazitologii antarktických ryb.
Expedice bude pracovat také na změnách samotné stanice a zvýšení její kapacity až na dvacet osob, protože vloni její technické vylepšování zkomplikoval celoplošný mořský zámrz.
„Především ale chceme přivézt a zprovoznit nový technický kontejner, který bude sloužit k úpravě a akumulaci pitné vody. Kvůli úspoře fosilních paliv také na stanici nainstalujeme fotovoltaické panely,“ uvedl správce stanice Pavel Kapler.
Expedici, tvoří šest vědců, pět doktorských studentů, dva odborní asistenti, dva technici a správce stanice. Letos poprvé u stanice zavlaje i nová vlajka Masarykovy univerzity.
Stejně jako v předcházejících sezónách zde stráví vědci přibližně dva měsíce a v druhé polovině března se vrátí zpět přes sousední argentinskou základnu Marambio s využitím argentinského vojenského letectva.
Přečíst si můžete odpovědi Pavla Kaplera pro National Geographic na otázky o antarktické expedici.