Vzdělávací a mentoringový program pro mladé podnikatele – YAF

V rámci Českého klubu absolventů IVLP, z.s. ve spolupráci s Americkým centrem
a za finanční podpory Velvyslanectví Spojených států amerických jsme připravili
čtyřměsíční vzdělávací a mentoringový program pro mladé podnikatele a podnikatelky
(18-26 let). Do programu vybereme ze všech přihlášených 20 účastníků. Účast v programu je zdarma.

Jedná se o zajímavou příležitost a šanci na získání grantu pro start/rozvoj vlastního podnikání.Nejlepší absolvent/ka programu získá grant na start či rozvoj svého podnikání ve výši 800 USD. 

Více informací a přihlášku najdete na stránkách Czech IVLP Alumni Club a Velvyslanectví USA v ČR:
https://cz.usembassy.gov/cs/program-pro-mlade-podnikatele-velvyslanectvi-usa

Termín odeslání přihlášek je 21.10.2016.

Slavnostní setkání členů Czech IVLP Alumni Club 29.9.2016

Velvyslanec USA v České Republice pan Andrew Shapiro s manželkou pozval členy Czech IVLP Alumni Club i další absolventy IVLP na slavnostní setkání do Residence. Setkání se uskutečnilo 29. září 2016 v kouzelné atmosféře tohoto zámečku a doznívajícího babího léta.

Pan velvyslanec Andrew Shapiro především vyzdvihl význam členů klubu a jejich přínos pro českou společnost. Zároveň zdůraznil hlavní smysl programu IVLP, kterým je seznamovat vybrané osobnosti zemí celého světa s demokratickými principy, s přístupem k řešení důležitých společenských témat, ale i s kulturou, vzdělávacím systémem a dalšími oblastmi života v USA. Vyjádřil přesvědčení, že program IVLP přispívá ke vzájemnému sbližování našich zemí a porozumění.

Nově zvolená prezidentka Českého klubu absolventů IVLP Ivana Šabatová poděkovala všem členům za důvěru a zároveň členům odstupujícího Výboru klubu za velký kus odvedené práce. Představila plán činnosti klubu pro další období, zejména program Young Entrepreneurs Fellowship, který klub připravil ve spolupráci s Americkým centrem a za finanční podpory velvyslanectví USA v ČR. 

Členská schůze Českého klubu absolventů IVLP elektronickou formou 20.9.2016

Vážení členové Českého klubu absolventů IVLP,

Výbor Českého klubu absolventů IVLP:

  • v souladu s článkem IX odst. 1 platných stanov tímto svolává členskou schůzi spolku v termínu 20. 9. 2016,
  • v souladu s článkem IX odst. 1 platných stanov Výbor schválil realizaci členské schůze elektronickou formou,
  • jako jediný bod programu členské schůze schválil změnu názvu spolku na „Český klub absolventů IVLP, z.s.“
  • navrhuje usnesení ve znění: „Členská schůze schválila změnu názvu spolku na „Český klub absolventů IVLP, z.s.“.

Výbor Českého klubu absolventů IVLP pověřil předsedkyni Ivanu Šabatovou a tajemnici Jitku Vildovou, aby v souladu s článkem IX odst. 5 platných stanov oznámily svolání členské schůze prostřednictvím e-mailů a vyvěšením na internetových stránkách Českého klubu absolventů IVLP http://www.aic.cz/ivlp/.

Hlasování o změně názvu spolku na „Český klub absolventů IVLP, z.s.“bude zahájeno dne 20.9.2016 v 00:00:00 hodin a bude trvat do 24:00:00 téhož dne. Člen spolku vyjádří své hlasování zasláním e mailu na e-mailovou adresu tajemnice sdružení Jitky Vildové: vildovaj@state.gov, ve kterém zřetelně a srozumitelně vyjádří, zda se změnou názvu spolku souhlasí, nesouhlasí nebo se zdržel hlasování. Rozhodnutí o změně názvu bude přijato, pokud s ním bude souhlasit nadpoloviční většina členů spolku, kteří se hlasování zúčastnili.

Děkujeme všem členům, kteří se zúčastní hlasování.

Za Výbor Českého klubu absolventů IVLP

Ivana Šabatová, předsedkyně 

 

Zápis z členské schůze:

Czech_IVLP_Club_Zapis_ClenskaSchuze_2016_09_20

 

Účastníci výměnných programů zaměřených na občanská práva se podělili o zkušenosti z USA

Martina Horváthová a Michal Miko z nevládní organizace SLOVO 21 zaměřené na podporu Romů a cizinců vedli 24. února v Americkém centru diskusi u kulatého stolu o zkušenostech z pobytu v USA v rámci International Visitor Leadership Program (IVLP), jehož hlavním tématem byla politická angažovanost za občanské práva. Během programu navštívili státy Alabamu, Texas, Washington a hlavní město Washington. Seznámili se s historií hnutí za občanská práva v USA a jak motivovat a podpořit zapojení příslušníků mladé generace minoritních skupin do politického života.

Workshop umožnil širokou diskusi nad doporučeními týkajícími se strategie prosazování práv Romů v ČR z pohledu amerických nevládních organizací.

Doporučení od amerických organizací hájících práva menšin jsou zhruba tato:

  1. Opusťte národnostní přístup, chtějte rovný přístup k občanským právům.
  2. Vytvářejte širší koalice s dalšími znevýhodněnými skupinami při snaze o prosazení některého z práv.
  3. Provádějte výzkumy, data nutně potřebujete.
  4. Zapojte více právníků, vybírejte si strategické případy, se kterými půjdete k soudu.

Ondřej Slanina byl jedním z porotců soutěže v pečení pekanových koláčů

V úterý 24. listopadu uspořádalo Velvyslanectví USA v Americkém centru soutěž v pečení koláčů z pekanových ořechů. O tituly pekaře nejlepšího koláče a nejnápaditějšího koláče se utkalo 19 pekařů, kteří dostali třistagramové balíčky s pekanovými ořechy od společnosti Diana.

Sedm porotců, mezi nimi známý šéfkuchař Ondřej Slanina ohodnotilo každý koláč – po sečtení všech bodů byli vyhlášeni čtyři ocenění, kteří dostali diplomy od velvyslance Andrewa Schapira: Ivana Kořínková za nejlepší koláč, Adéla Jiránková za druhé místě v kategorii nejlepší koláč; cenu pro nejvíc nápaditý koláč si mezi sebe rozdělily Adéla Drbohlavová a Lída Kolouchová.

Několik českých dovozních společností – ČEROZ, Akmis a Kalifornská vína – představilo během akce typické americké potraviny, jako například brusinky, sladké brambory, a také nachystalo ukázky hlavních jídel, která jsou tradiční pro Den díkůvzdání.

Den díkůvzdání (Thanksgiving Day)

Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví Američané Den díkůvzdání, svátek připomínající oslavu první úrody, o kterou se dělili Poutníci (první američtí osadníci) a původní obyvatelé Ameriky.

Dnes je tento svátek dnem, kdy se scházejí rodiny a přátelé, aby si společně vychutnali sváteční jídlo a vyjádřili vděčnost za vše dobré, co život přináší. Typickým jídlem tohoto svátku je krocan s brusinkovou omáčkou, sladké štouchané brambory, dýňové a pekanové koláče.

Více v článku Thanksgiving Day (PDF, se slovníčkem).

Setkání členek přátel Českého klubu absolventů IVLP

V pondělí 14. 12. 2015 se v Americkém centru konalo u příležitosti oslav měsíce rovných příležitostí setkání členek přátel Českého klubu absolventů IVLP. Setkání zahájila kulturní atašé Erin Kotheimer. Cílem programu bylo propojit zkušenosti absolventek z programů IVLP, jejichž tématem byla podpora rovných příležitostí s dalšími organizacemi podporujícími ženy především v oblasti jejich profesního uplatnění.

Ivana Šabatová, která setkání koordinovala, informovala o semináři Vital Voices – Fortune International Alumnae Component v listopadu ve Varšavě, kde reprezentovala absolventky Českého klubu IVLP.

Podstatná část programu byla věnována návrhu projektu konference Woman Voices Conference v rámci grantového programu AEIF 2015, který vypracovala a přihlásila do soutěže skupina členek Českého klubu absolventů IVLP. Projekt byl vybrán v roce 2015 mezi finalisty, ale ve finále nebyl podpořen. Autorky projektu jsou rozhodnuté projekt podat znovu do grantového programu AEIF 2016. Diskuse byla zaměřena k vypracování aktualizovaného projektu.

Jaké jsou rozdíly mezi českou a americkou podnikatelskou kulturou?

O možnostech podnikaní diskutovali v Americkém centru 4. listopadu 2015 známí čeští ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl.  Program koordinoval Český klub absolventů IVLP. Porovnávali českou a americkou podnikatelskou kulturu a trendy, které podporují nové podnikání.

V interaktivní a živé diskusi hovořili o legislativě, která platí pro start-upy, jejich financování, management a zaměstnávání pracovníků. Zabývali se také možnostmi vstupu českých podnikatelů na trh Evropské unie a světové trhy.

Pavel Kohout i Aleš Michl jsou absolventy amerického programu  „International Visitor Leadership Program“. Diskusi moderoval člen výboru Českého klubu absolventů IVLP Václav Sochor.

Prezentace projektu česko-amerického vědeckého výzkumu pod záštitou 1. a 3. lékařské fakulty UK

Ve středu 14. října 2015 pořádal v Americkém centru Český klub absolventů IVLP panelovou diskuzi v rámci prezentace projektu česko-amerického vědeckého výzkumu pod záštitou 1.+ 3. lékařské fakulty UK. Výzkum se týká výskytu kmenových buněk v tukové tkáni a jejich dalšího chování, aktivace s ohledem na možnost jejich využití v budoucnosti k náhradě chybějící lidské tkáně. Panelová diskuse navazovala na přednášku Dr. Barbary Slusher, která se týkala společného projektu výzkumu vývoje prekursorů léčiv („prodrugs“) inhibitorů lidské glutamátkarboxypeptidázy II (GCPII) Johns Hopkins University a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Panelovou diskusi zahájili zástupce velvyslance Spojených států amerických Steven Kashkett spolu s náměstkem ministra zdravotnictví Prof. MUDr. Josefem Vymazalem, který byl také jedním z panelistů. Program moderoval ředitel Odboru zdravotnických služeb Ministerstva zdravotnictví MUDr. Jan Marounek. Program byl v angličtině.

Setkání absolventů programu IVLP 2015

Dne 24. září 2015 se konala v rezidenci velvyslance Spojených států Andrew Schapira recepce pro absolventy IVLP (International Visitor Leadership Program). Hosty přivítal velvyslanec Andrew Schapiro. Po té hovořila předsedkyně Českého klubu absolventů IVLP Jitka Schmiedová. Ve své řeči seznámila absolventy s dosavadní činností klubu a pozvala je ke spolupráci na dalších akcích.

Ve videu se můžete seznámit se zástupci výboru ačleny Českého klubu absolventů IVLP:

Předsedkyně Českého klubu absolventů IVLP
Jitka Schmiedová, ředitelka personálního oddělení České Spořitelny
Zúčastnila se IVLP programu v roce 2011 “Women in Leadership: Sustaining the Economic Sectorby Advancing Women as Corporate Leaders and Entrepreneurs”.

První předseda Českého klubu absolventů IVLP Jiří Holý, ředitel Vzdělávacího institutu Středočeského kraje
Zúčastnil se IVLP programu v roce 2004 „Teacher Training in the U.S.“ společně se skupinou pdagogických pracovníků České republiky.

Člen výboru Českého klubu absolventů IVLP Václav Sochor, konsultant oddělení tiskového vydavatelství Bison & Rose Agency a asistent na Fakultě sociálníchvěd University Karlovy
Zúčastnil se IVLP programu v roce 2013 “Insights on America: An Overview of U.S.”

Člen Českého klubu absolventů IVLP Radko Hokovský, ředitel nevládní organizaceThink-tank Evropské hodnoty
Zúčastnil se IVLP programu v roce 2012 „Current U.S. Social, Political and Economic Issues for Young European Leaders II“.

Členka Českého klubu absolventů IVLP Tereza Engelová, nezávislá novinářka a režisérka dokumentárních filmů
Zúčastnila se IVLP programu v roce 2003 “TV Broadcasting”, společně s dalšími deseti absolventy IVLP koordinovala projekt “Remedying anti-minorities and anti-immigrants stereotyping in the Czech Republic “, který získal v soutěži v roce 2011 grant z fondu AEIF (Alumni Engagement Innovation Fund – Inovační fond na podporu projektů absolventů IVLP) americké vlády. Cílem projektu bylo podpořit dialog mezi většinovou populací a menšinami v Česku. Jednalo se o natočení krátkých dokumentů o situaci přistěhovalců do ČR. Filmy poskytly netradiční pohled na život rodin vietnamské, ukrajinské muslimské a romské komunity v ČR.

Procházení zdí — Přednáška & projekce Dominika Langa

Kdy: 27. května 2015, 17:30 – 19:00 hodin
Kde: Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana
Vstup: Volný, program je v češtině

Český klub absolventů IVLP zve na setkání se sochařem Dominikem Langem, nepřehlédnutelnou hvězdou českého sochařství a instalačních projektů, který vede s Edith Jeřábkovou sochařský ateliér na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Expanded Anxiety, Secession, Vídeň, 2013

Expanded Anxiety, Secession, Vídeň, 2013

Práce Dominka Langa mají často podobu intervence do konkrétní situace. Velkou výzvou jsou pro něj architektonické prvky, do nichž začleňuje komponenty nově vyrobené nebo nalezené jím samým, aniž si změny divák na první pohled všimne. Jeho nenápadné intervence si pohrávají s divákovou pamětí a vnímáním skutečnosti.

Mystifikace, která se stala jedním z nosných principů postmoderního umění, je v Langově díle přesunuta z roviny pouhého vtipu do vážnější úvahy o specifickém charakteru místa (ať už smyslného nebo nesmyslného). Od původně velmi nenápadných intervencí se Lang v poslední době posunul k monumentálním instalacím (zásadní výstavy v Římě a ve Vídni, 2013). Ale i tato rozměrná a nepřehlédnutelná díla předkládají základní autorovu výzvu, namířenou vůči divákovi: pozorovatel posléze zjišťuje, že něco není tak, jak má být. Naše zažité epistemologické procesy jsou narušeny a my znovu musíme hodnotit (rozumem, v naší hlavě) právě empiricky získané údaje.

Dílo Dominika Langa velmi dobře zapadá do současných poststrukturalistických přístupů, zdůrazňujících neustále proměnlivé stavy věcí a nutnost jejich neustálého znovudefinování. Domink Lang zakončil studia na Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2008, během kterých absolvoval roční stáž na Cooper Union v New Yorku.

V roce 2013 získal prestižní cenu Jindřicha Chalupeckého, která je udělována výrazným talentovaným mladým umělcům České republiky. Dominik Lang se účastnil Benátského bienále v roce 2011. Dominik Lang je činný také jako kurátor výstav.

Setkání s Dominikem Langem je další z přednášek a besed o umění, které připravuje umělecká ředitelka obecně prospěšné společnosti Spacium a členka výboru Českého klubu absolventů IVLP Ivona Raimanová.